Ha az alapítványról, terveinkről további információkat szeretne vagy javaslata, észrevétele van a honlappal kapcsolatban, írjon a Kapcsolja be a JavaScriptet az emailcím megtekintéséhez címre vagy levélben az alapítvány postacímére.
Ha az alapítványt bármilyen módon támogatni tudná céljai elérésében, kérjük a fenti e-mail címen vagy levélben vegye fel a kapcsolatot velünk.
Többnyire alacsonyabb termetű, görbe törzsű, lombhullató cserje, ritkán szabálytalan, laza koronájú kis fa. Ágai a törzstől derékszögben elállók, szürkésbarna vesszői fényesek, kopaszak, gyakran tövisben végződnek (szártövis), a vesszőhöz képest nagy, fekete rügyei vesszőhöz simulók, kecskekörömhöz hasonlók, keresztben átellenesen, de legtöbbször nem pontosan egymás mellett állnak. A rügypikkelyek barnásfeketék, pillás élűek. Levelei kerekdedek vagy tojásdadok, szélük finoman fűrészes, válluk lekerekített vagy hirtelen nyélbe keskenyedő, csúcsuk rövid hegyben végződik. A levélnyél 1-4 cm hosszú, lehulló pálhái ennél 2-3-szor rövidebbek. A levéllemez 3-7 cm hosszú és fele olyan széles, jellemzője a 3-4 pár előre hajló oldalér. Apró, négytagú, zöldessárga, illatos virágai kevés tagú levélhónalji bogernyő virágzatokban nyílnak. Borsónyi bogyótermései rövid kocsányon fejlődnek, zöldből feketére érnek, keserűek. Magvai három-élűek. Hashajtó hatású bogyói vértisztítóként használhatók, nedvével régen gyapjút festettek. A citromlepke (Gonepterix rhamni) tápnövénye.
2-8 m
május
augusztus-szeptember
Eurázsiai-(mediterrán) flóraelem: Skandináviától Észak-Afrikáig, keletre Nyugat-Szibériáig elterjedt
Lombos erdők gyakori faja, cserjésekben, sziklás lejtőkön és folyóvölgyekben egészen 1500 m tengerszint feletti magasságig.